JSM i fält och 3D blev trevligt


Lördag den 28 juni ägde fälttävlingen rum i Mjölby och dagen efter var det 3D i Huskvarna som även kommer att arrangera senior-SM i september. Vi hade nöjet att ha tre unga skyttar som representerade Karlstad under lördagen, Ester, Bella och Mirre. Under söndagens 3D sköt bara Mirre och Bella. Utöver Bellas mamma Emma hade klubben även med Anneli och Robin som vuxenstöd för skyttarna.

Fält-JSM

Tävlingsresultat

Bella värmer upp och kollar tabbningen på olika avstånd
Bella förbereder sig i skogen

Bella sköt i BU15W och detta var hennes första fälttävling med en märkt och en omärkt bana på totalt 72 pilar. Bella kom trea med 205 poäng och var nöjd i det mulna vädret.

Bella fick komma med upp på pallen

I BU18W hade vi Ester och Mirre på plats. Mirre tvingades tyvärr avbryta sitt tävlande tidigt då hon fick problem med krampkänning i högerhanden. Ester sköt finfint och landade på 200 poäng vilket gav en stabil sjätteplats på detta hennes första JSM vilket hon ska vara jättestolt över.

Ester och Bella efter inskjutningen

I RU21M sköt för övrigt Tim (för Mjölby) och kom fyra.

3D-JSM

Tävlingsresultat

Bella och Mirre, redo för 3D-banan

Huskvarna bjöd som vanligt på utmanande banor med en del höjdskillnader. Idag var det även soligt. Bella sköt 265 poäng på svart påle med sina 48 pil (2 per mål) vilket gav en fjärdeplats denna dag. Hon var överlag nöjd, men ändå lite besviken över en svacka i mitten av den långdragna tävlingen.

Bella siktar in sig på den vänstra uttern

Mirre kände sig bättre i handen under söndagen och sköt 186 poäng på den blå pålen. Med detta kom Mirre nia vilket var betydligt roligare än gårdagens avbrutna fälttävling så hon var nöjd.

Förvuxna dyngbaggar fick dyngskott
Och dyngbaggarna finns även på riktigt visade Anneli

Tim kom som en parentes sexa i RU21M.

Glassutbudet var gott i dubbel bemärkelse
Kortspel var en bra avkoppling på lördagskvällen. Mirre ser nöjdare ut är Robin.
Och så gäller det att få lite vila Mirre