2022. KM tavla inne


2022-04-03) Det blev ett inomhus-KM innan utesäsongen börjat och vi hade fina 16 medlemmar på startlinjen. Arvid vann juniorklassen och Henrik Seniorklassen och dessutom fick Henrik hem Propellern.

Under söndagen den 3 april hade vi ett trevlig KM med många fina reslutat och glada skratt i hallen. Rolig var det även med 6 juniorer på startlinjen där Amanda gjorde en finfin tävlingsdebut. Lisa och Ina sköt dessutom personbästa.

Vandringspriset Propellern delades ut för sista gången och då passade Henrik på att välförtjänt knipa den. I juniorklassen sköt Arvid ett rejält personlig rekod med sin långbåge vilket innebar en övertygande seger i juniorklassen.

Resultatlistan delades på juniorer och seniorer. Klubbens handikappsystem användes för att skilja skyttarna åt där alla resultat omräknades till Compund Elitresultat. Kasdettklassen sköt utan omräkning.

Juniorer

KlassSkyttSkjutitCEH-hkpPlac
LCHArvid Schönberg2412901
RJD Tim Nyström Jansson2342792
RJDCalle Staaf1912633
BCDIna Strandgård1582594
BKDLisa Hellgren179  
BKDAmanda Adrian145  
juniorer

Seniorer

KlassSkyttSkjutitCEH-hkpPlac
REHHenrik Eriksson2852931
LVHGunnar Persson2512922
BEDAnneli Brändén2482903
BVHLars Berglund2472894
LMHGlenn Strandgård2442865
BVHKevin Ward2382856
RMHJerry Eriksson2562797
CVDUlf Malmberg2152668
BMDSusanne Olofson 1992639
BEDMalin Johansson14225110


Henrik tog Propellern!