Karlstad hade elva skyttar på plats denna första Sommarserieomgång den 6 maj i Älvenäs. Temperaturen var kring 10 grader och sol så det var kyligt, men inte jättekallt. Två distriktsrekord blev det också.
På 20 meter hade vi tre flickor i BU18W som skötte sig bra, även resultatmässigt.

Morgana sköt 245 poäng, Ester fick ihop 285 poäng och Mirre sköt 304 poäng vilket blev nytt distriktsrekord efter att ha kamperat ihop och pressat Kevin i B50M.

Kevin hade en bra kväll och sköt allt bättre vilket gav en slutpoäng på 313 poäng.

Martin som debuterade sköt också i B50M och det gick riktigt bra med många fina serier. Efter lite omräkning ökade hans resultat till 287 poäng.
Gunnar sköt i LM tillsammans med Lauritz och många serier gick bra. Slutresultatet blev 189 poäng.
Bella provade 30 meter och recurve för första gången i RU18W och fick ihop det allt bättre där hon slutade på 210 poäng. Detta är också ett distriktsrekord samt klubbrekord.

I BW sköt Anneli 288 poäng och i BM sköt Lennart 294 poäng på 30 meter vilket han var nöjd med som ett första 36-pilsresultat.

Andrej sköt två poäng bättre med 296 poäng och Alexander som gjorde sin första tävling gick upp en klass från BU21M till BM och fick goda 167 poäng.


